SPECJALISTA OD PROSTOWANIA KRZYWYCH ŚCIEŻEK

św. Michał

Gdy rozpoczynamy jakiś nowy etap w życiu – jak chociażby nowy rok szkolny - często życzymy sobie, by był on lepszy od poprzedniego. Myśląc o tym lepszym, pragniemy zwykle, by dostatniej i spokojniej nam się żyło. Ale przecież dla wierzących „lepiej” powinno oznaczać bliżej Boga. I tu stajemy przed koniecznością umiejętnego dokonywania właściwych wyborów. Szukamy często pomocy i wsparcia u najbliższych i różnych mądrych tego świata. A w Księdze Daniela czytamy: „Wtedy przybył mi z pomocą Michał, jeden z pierwszych książąt.”

Może warto więc właśnie z nim się bliżej zaprzyjaźnić. Tym, kto nam najbardziej szkodzi i utrudnia życie jest szatan, dlatego potrzebujemy pomocy kogoś, kto, znając wszystkie jego zakusy i strategie, może nas z nich ocalić. Bł. Ks. Bronisław Markiewicz, który głęboko wierząc w skuteczność pomocy św. Michała jego patronatowi powierzył założone przez siebie zgromadzenia zakonne, pisał, że „Św. Michał Archanioł, walcząc w sprawie Bożej, walczy i w sprawie dzieci Bożych, zagrożonych niebezpieczeństwem zgorszenia.” W dzisiejszym świecie zdaje się, że diabeł wysila całą swoją inteligencję i moc, by siać zgorszenie, szczególnie wśród dzieci. Niektóre z nich dobrze znamy i jakoś się im opieramy, ale wielu innych zupełnie nie jesteśmy świadomi. Przyjaźń z tym Wielkim Archaniołem może okazać się właśnie tym lepszym czymś w nowym roku. On sam od kilku lat wędruje po Polsce w znaku figury z Gargano, oferując nam swoją pomoc i rzucając światło na drogi naszego życia. Mądrą decyzją jest zawierzyć mu swoją Rodzinę i pomóc naszym dzieciom poznać go i z nim się zaprzyjaźnić. Jest to spore wyzwanie, bo jednym ze zwycięstw szatana jest skażony przez media obraz tego wszystkiego, co duchowe. Dla dzieci duch to często jakieś upiorne straszydło, a walka kojarzy się im tylko i wyłącznie z całym arsenałem broni i przemocą. Tymczasem św. Michał jest pięknym duchem, a jego bronią jest dobro, uwielbienie Boga i czystość anielska. Przemiany w dziecięcych wyobrażeniach nie są łatwe, ale możliwe. Zaufajmy św. Michałowi, on jest specjalistą od prostowania krzywych ścieżek.