BAL ZE ŚWIĘTYMI

ŚWIĘCI NA BALU


Listopad kojarzy się nam z pochmurnymi dniami, przyrodą ogołoconą z liści i kolorów i zdaje się być najsmutniejszym miesiącem roku. a wpisany w niego Dzień Zaduszny nastraja do zadumy i refleksji nad przemijaniem życia.
W tej atmosferze dość często nam umyka, że przecież tak naprawdę jego preludium stanowi bardzo radosna Uroczystość Wszystkich Świętych, ciągle jeszcze niestety nawet przez wielu wierzących mylona ze Świętem Zmarłych. Kościół wytrwale naucza, przypomina i nawołuje, że nasza Ojczyzna jest w niebie, a ta uroczystość jest uwielbieniem Boga wraz z tymi, którzy już osiągnęli niebo. Tę radość próbuje zagłuszyć i wprowadzić nas w duchowe przygnębienie – choć paradoksalnie ubrane w formę zabawy – obce naszej wierze i kulturze świętowanie Halloween z podświetlanymi, wydrążonymi dyniami szczerzącymi zęby, z makabrycznymi przebraniami i gadżetami.


I znowuż wielu wierzących, nieświadomych historii i motywów tego święta, uważa je za zwykłą formę zabawy i integrowanie się z kulturą Zachodu, podczas gdy zwyczaj ten sięga swymi korzeniami i motywami do kultu śmierci i szatana. Jakie są tego owoce obrazują notatki w prasie, mówiące o tym, że papież Franciszek jest przerażony liczbą dzieci opętanych przez szatana, biorących udział w Halloween i proponuje, aby zastąpić je bezpiecznym dla dzieci świętem Holyween, podczas którego będą przebierać się za świętych.
Pan Bóg kolejny raz pokazuje, że z wszystkiego potrafi wyprowadzić dobro, bo coraz częściej przy parafiach, w wielu szkołach i przedszkolach organizowane Bale Świętych. Jest to wspaniała okazja do zapoznania dziecka z postacią jego patrona i połączenia modlitwy z wartościową i wesołą zabawą. Taka forma uwielbienia Boga pozostaje jak najbardziej w duchu naszej wiary, bo przecież św. Tomasz z Akwinu opisywał niebo jako taniec aniołów i ludzi, a św. Augustyn nawoływał: - Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić.
Ani jesienny nastrój, ani mroczne Halloween, nie mogą zgasić w nas radości i nadziei na wieczne świętowanie w niebie w gronie aniołów i świętych.

Copyright © 2022. Niepubliczne Przedszkole Parafialne im. św. Michała Archanioła  Rights Reserved.